BRATISLAVA

Brutalismus dokáže být i hravý a barevný, jak ukázali slovenští architekti. Futuristické a odvážné stavby, z nichž část je už památkově chráněná. Kde hledat brutalismus v Bratislavě? Objevte ikonické stavby spolu s pop-up výstavou ART BEHIND THE GLASS.

RENESANCIA CONCEPT STORE, Askold Žáčko

DÍLA "FIGÚRA II.", "HLAVA S ČERVENÁM JAZYKOM", "PREKVAPENÁ II."
kompoziční tavené a broušené sklo, kov
dílo je vystaveno ve výloze Renesancia, Náměstí SNP, Bratislava
(soukromá sbírka)


Pigmentarium a Renesancia představují Askolda Žáčka v rámci projektu ART BEHIND THE GLASS. Umělecký projekt k uvedení nové vůně Brutal.

Askold Žáčko — Slovenský sklářský umělec a pedagog, jehož tvorba zanechala zásadní stopu v československém a slovenském sklářství. Jeho dílo zahrnuje široký záběr – od skleněných plastik přes design nápojového skla až po realizace ve spojení s architekturou. Žáčkova tvorba je charakteristická propojením geometrických forem s důrazem na světlo a transparentnost skla. Významná je zejména jeho práce v oblasti architektury – jím realizované vitráže, světelné objekty a další prvky jsou k vidění v řadě veřejných prostor, včetně ústředního lustru zasedací síně Národní rady SR.

Internát Družba

1978, Botanická 6162/25, Bratislava

Fascinující hra barev, betonu a umění, to je internát Družba, dílo maďarského architekta Józsefa Finty. I z panelů dokázal díky promyšleným detailům vytvořit výjimečný komplex. Tvoří ho dva obytné bloky a společenská část s jídelnou a kongresovým sálem. Červená, modrá, zábradlí, dveře, střechy, komíny, arkády, žádný prvek není obyčejný. Interiér se dochoval téměř beze změny, mimořádné je hlavně množství uměleckých děl. Společenská část a mimořádně efektní spojovací arkády jsou veřejně přístupné, tento skrytý poklad ale pořád zná málokdo.

Nová tržnice

1983, Šancová 3132/112, Bratislava

Brutalismus s prvky high-tech nebo high-tech s prvky brutalismu? Ivan Matušík navrhl v blízkosti už neexistujícího Istropolisu, obdoby pražského Paláce kultury, tržnici inspirovanou moderními nákupními pasážemi. Na fasádě a střeše budovy překvapí výrazné barevné tubusy, symbol tzv. mašinistické architektury, které pokračují také v interiéru. Tam je doplňuje surový beton, nejvýrazněji v podobě kruhových světlíků. Některé stánky a malé prodejny působí jako z minulého tisíciletí, i to ale dává prostoru nezaměnitelnou atmosféru a po nedávném prohlášení za kulturní památku zájem o Novou tržnici opět stoupá.

Slovenský rozhlas

1983, Mýtna 2873/26, Bratislava

Ikonická obrácená pyramida, jeden ze symbolů města a stavba, která nemá obdoby. Od návrhu v roce 1967 k dokončení vedla mimořádně dlouhá cesta, některé technologie se vymýšlely až během realizace. Ocelová konstrukce je zavěšená na železobetonovém jádře, což umožnilo jedinečné dispoziční řešení. Nahrávací studia jsou ukrytá uvnitř masivního jádra, redakce a kanceláře je obklopují v zavěšeném prostoru. Architekti Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič a Barnabáš Kissling vytvořili dílo, které svou nekompromisní geometrií a odvahou fascinuje dodnes.

SNG

1979, Rázusovo nábrežie 199/2, Bratislava

Praha má Federální shromáždění, Bratislava má Slovenskou národní galerii se svým přemostěním. A také měla mistra slovenského brutalismu Vladimíra Dedečka, jehož je SNG nejvýraznějším dílem. Odvážná přístavba doplnila historickou budovu Vodních kasáren, které si zachovaly kontakt s Dunajem, přemostění totiž jako by levitovalo nad zemí a umožňuje volný průchod na nádvoří. Budově na přelomu tisíciletí hrozila demolice, kvůli zatékání musela být po roce 2000 uzavřena. Umění se sem vrátilo až v roce 2022 po citlivé a náročné rekonstrukci.